Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Britisk regering vil forhøre FA-bosser om korruptionsskandale

04.10.2016 Kl. 17:10
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Daily Telegraph afslørede for nyligt, at flere nuværende og tidligere managers i engelsk fodbold har været involveret i noget rod, som kan give dem problemer.

Værst er det gået ud over den nu forhenværende engelske landstræner, Sam Allardyce, der blev snuppet i at rådgive, hvad han troede var asiatiske forretningsmænd, om, hvordan man omgik FA' regler.

Sky Sports skriver nu, at regeringen vil gå ind i sagen og undersøge den tilsyneladende omfattende korruption i britisk fodbold, som bekymrer regeringen.

Senere i oktober vil FA's formand Greg Clarke og FA's direktør for domme og reglementer Darren Bailey stå skoleret over for en committee fra parlamentet.

Committeen for Kultur, Medier og Sport skriver i et statement, at de massive fejl i det nuværende system skal gennemgås, så man kan komme korruptionen til livs. 

Annonce