AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:07:2020 12:30
Brentford-oprykning vil lune på Heden: Vi kan handle på en højere hylde

Hvis det lykkedes Brentford at rykke op i Premier League, jubler de også i Herning. Pengene vil også kunne komme FC Midtjylland til gode, fortæller direktør Claus Steinlein.


Thomas Frank er godt i gang med at levere noget af et svendestykke i den næstbedste engelske række, hvor Brentford spiller med om pladserne i næste sæsons Premier League.

Og skulle det lykkedes for klubben med de danske forbindelser at rykke op, så kan det også få positive konsekvenser for FC Midtjylland, der ligesom Brentford ejes af Matthew Benham.

Det fortæller klubbens direktør, Claus Steinlein, til BT.

Helt konkret vil Brentford kunne købe dyre spillere ind, og de spillere der skulle blive til overs i det engelske kan lejes ud til FC Midtjylland. Men nogle af de mange Premier League-millioner kan også havne direkte i pengekassen på Heden, fortæller Steinlein.

- Hvis Matthew (Benham red.) får en milliard, så kan det godt være, at vi får nogle af de penge til at udvikle vores fodboldforretning. Så kan vi øge spillerbudgettet, og det vil betyde, at vi kan hente dygtigere spillere hjem, for eksempel en Pione Sisto. Eller andre i det lidt tungere luftlag. Det er så simpelt, at vi kan handle på en lidt højere hylde, siger han til BT.

Claus Steinlein nævner også muligheden for, at klubbens egne spillere kan få en nemmere vej til Premier League, hvis Brentford rykker op. 

Thomas Franks tropper fortsætter jagten lørdag, når de klokken 16.00 får besøg af Wigan på Griffin Park. Klubben befinder sig inden opgøret på tredjepladsen, fem point fra en direkte oprykning. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED