AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
01:07:2022 17:03
OFFICIELT: Salah forlænger med Liverpool

Mohamed Salah har fredag forlænget sin kontrakt med Liverpool.


Mohamed Salah har skrevet under på en ny kontrakt med Liverpool.

Det oplyser Liverpool på sin hjemmeside.

- Jeg har det godt, og jeg glæder mig til at vinde flere trofæer med klubben. Det er en glad dag for alle. Det har taget lidt tid at forlænge, men nu er alt færdiggjort, så nu er der bare fokus på det næste, siger Salah til klubbens hjemmeside.

- Jeg føler, vi er i en god position til at spille med om alle titler. Vi har nye indkøb på plads. Vi er bare nødt til at kæmpe hårdt, have et godt overblik, være positive og jagte det hele, lyder det videre.

The Reds nævner intet om kontraktlængden i meddelelsen.

Ifølge journalist fra The Times, Paul Joyce, er der dog tale om en tre-årig kontrakt, som dermed løber frem til sommeren 2025. En udmelding, som bakkes op af The Guardian.

The Times skriver, at Salah kan se frem til at indkassere 350.000 pund om ugen, svarende til tre millioner kroner, i sin nye kontrakt.

Avisen melder yderligere, at klubbens nye sportsdirektør, Julian Ward, rejste over til egypteren for at få tingene helt på plads.

Liverpool begynder den kommende Premier League-sæson med en udekamp mod Fulham 6. august.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Et opslag delt af PLBOLD.DK (@plbold)


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE