BREAKING: Netflix opkøber streaming-konkurrent
Netflix er klar til at gøre sig endnu stærkere på streamingmarkedet.
Ifølge Reuters (via TV2), har selskabet indgået en omfattende aftale om at overtage konkurrenten Warner Bros Discovery.
Opkøbet omfatter også streamingtjenesten HBO Max og markerer et betydeligt skridt i Netflix’ strategi for at styrke sin position på det globale marked gennem større indholdskapacitet og bredere portefølje i deres fremtidige udvikling.
Prisen skulle angiveligt lyde på svimlende 72 milliarder dollars, der svarer til 462 millioner kroner.
Paramount Skydance har også været en del af en regulær budkrig, men det er altså Netflix, der til syvende og sidst har trukket det længste strå.
Netflix vil købe fodboldrettigheder
Streaming-giganten overvejer også at bevæge sig ind på markedet for livesport og kan i fremtiden ende med at streame Premier League-kampe.
Efter et mislykket forsøg på at sikre Champions League-rettighederne retter giganten nu blikket mod verdens mest attraktive liga, hvor Sky Sports og TNT Sports i dag sidder på hovedpakkerne.
Sammen med Paramount+ planlægges et fælles bud, hvilket ifølge en insider, der har udtalt sig til The Times, kan skabe store forandringer i streamingbranchen.
At Netflix og Paramount melder sig som nye aktører øger konkurrencen markant og kan på sigt åbne for, at Premier League bliver en del af Netflix’ udbud.
Der har tidligere været vist NFL-kampe på frekvensen, men den ovale fodbold kan i fremtiden blive suppleret med en læderkugle.
Det er den 5. december, hvor vi i dagens anledning af julekalenderen tegner et portræt af Andreas Cornelius, der tidligere har spillet i Premier League. Læs det lige her.
Nyhedsanalyse: Cheftræner Arne Slot får sparket i Liverpool.














