Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BREAKING: Maresca forlader Chelsea i dag

Af Morten Jørgensen
01.01.2026 Kl. 11:52

Der er planlagt et skæbnemøde hos Chelsea med deltagelse af Enzo Maresca i dag, og det ser ud til, at italieneren forlader klubben.

En lang række medier skriver nu om, at den sportslige ledelse hos The Blues skal have et møde med cheftræneren i dag, hvor de skal tale om fremtiden.

Men samtidig har den yderst troværdige journalist fra The Telegraph, Matt Law, som dækker Chelsea meget tæt, meldt noget meget interessant ud.

Maresca forventes at forlade Chelsea

– Det er forventningen, at Enzo Maresca forlader Chelsea i dag. Ingen bekræftelse eller kommentar fra klubben endnu, skriver han på det sociale medie X.  

Det er blot en måneds tid siden, at London-klubben spillede fortryllende fodbold og udraderede Barcelona i Champions League, mens man også blandede sig i mesterskabskampen i Premier League.

Sidenhen er det blot blevet til syv ud af 21 mulige point i Premier League i løbet af december, og italieneren har udtrykt, at han føler, at der mangler tillid til ham.

Her er den afløseren, som Chelsea vil ansætte i stedet for Enzo Maresca.

Foto: David Cliff/EPA/Ritzau Scanpix

Utilfredshed med retningen i klubben

Meldingerne er også gået på, at Enzo Maresca er utilfreds med, hvordan han bliver tvunget til at arbejde.

Derudover er der også kommet historier frem om, at han er kommet på kant med medejer Behdad Eghbali, som er en af mændene med det sidste ord i klubben.

Nu lader det til, at Chelsea skal have en ny cheftræner.

Seneste nyt

Annonce
Annonce