Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BREAKING: Han bliver landstræner

Af Emil Plovgaard
19.01.2025 Kl. 20:40

Jacob Friis har landet et nyt job som landstræner for Finland.

Det meddeler Bundesliga-klubben Augsburg overfor tyske Kicker.

LÆS OGSÅ: BREAKING: Albert Grønbæk skifter til Premier League

Friis har fået lov til at skifte væk fra Augsburg, hvor han er assistenttræner under Jess Thorup.

Vi har givet Jacob lov til at tage den unikke mulighed for at blive landstræner for Finland. Det var hans ønske, og det har vi efterkommet, siger Augsburg-direktør Michael Ströll.

Ifølge Kicker betaler det finske fodboldeforbund et sekscifret beløb (i euro) for at ophæve Friis’ kontrakt. Det præcise beløb afhænger af, hvor godt Friis klarer sig for Finland.

I første omgang er det ikke Augsburgs plan at erstatte Friis, fortæller klubbens direktør videre. Lars Knudsen står nemlig også til rådighed for cheftræner Jess Thorup.

Det finske fodboldforbund vil officielt præsentere Friis i morgen, mandag.

Det er anden gang, at Finland får en dansk landstræner. Richard Møller Nielsen, der blev berømt, da han som dansk landstræner vandt EM-slutrunden i 1992, tjente som landstræner for Uglerne i perioden fra 1996 til 1999.

Friis’ første opgave bliver VM-kvalifikationen i næste landsholdstermin i marts, hvor det gælder to opgør mod Malta og Litauen.

Finland har ledt efter en ny landstræner siden 22. november, hvor Markku Kanerva blev fyret.

Ifølge en af Finlands største aviser, Helsingin Sanomat, har Mika Lehkosuo også været inde i billedet, efter at han stod i spidsen for Finlands U21-landshold ved EM-slutrunden.

Inden opholdet hos Augsburg var Friis cheftræner for Viborg FF. Han har tidligere også stået i spidsen for AaB og det danske U19-pigelandshold.

LÆS OGSÅ: BREAKING: Nu har de budt på Mads Roerslev

Friis ankom til Augsburg i november 2023, men smutter nu stik nordpå. Han efterlader Augsburg på en 12.-plads i Bundesliga-tabellen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce