Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BREAKING: Dansker skifter til Chelsea

02.03.2026 Kl. 08:48

En dansker skriver under med Chelsea på en aftale, der løber frem til sommer.

Det drejer sig om Casper Ankergren, der tidligere har været i Brøndby IF og West Ham som målmandstræner.

Han nåede blot 72 dage i London-klubben, der valgte at stoppe samarbejdet i forbindelse med fyringen af Graham Potter.

Nu er den danske målmandstræner klar til et nyt Premier League-eventyr – blot fem måneder efter fyringen i West Ham.

PLBOLD’s Michael Kjærbøl har lavet en stor optakt til Danmarks skæbnekamp mod Nordmakedonien, hvor han tager temperaturen på landsholdstruppen.

Dansker på plads i Chelsea

Den tidligere Brøndby-skikkelse bekræfter således, at han har landet et job hos The Blues frem til sommer.

Her skal den 46-årige dansker være assisterende målmandstræner i et målmandstrænerteam under ledelse af Ben Roberts, som Casper Ankergren kender fra fælles fortid i Brighton.

– Det har været underligt ikke at være i gang med det, jeg elsker i de seneste fem måneder, så da muligheden i Chelsea meldte sig, var jeg ikke i tvivl om, at det var noget, jeg gerne ville prøve, siger Casper Ankergren til netmediet Bold.

Det er nu en realitet, at F.C. København misser mesterskabsspillet. Her er reaktionen fra cheftræner Jacob Neestrup og midtbaneveteranen Thomas Delaney.

Sæsonen slutter her: Liverpool-stjerne ramt af chokskade

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce