Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BREAKING: Dansker fyret i Premier League-klub

Af Morten Jørgensen
27.09.2025 Kl. 12:03

Premier League er denne lørdag blevet en dansker færre, for der er blevet smidt en fyreseddel på bordet i forbindelse med store ændringer.

Det er West Ham-bestyrelsen, der har besluttet sig for at afskedige Graham Potter efter en skuffende periode som cheftræner. Det har klubben oplyst på sin hjemmeside.

Fyringen af englænderen har også fået konsekvenser for klubbens dansker i trænerstaben. Casper Ankergren er således også blandt dem, der har fået sparket.

Han har blot været i West Ham siden midten af sommeren, og han spillede blandt andet en vigtig rolle i at få Mads Hermansen til klubben.

Casper Ankergren var målmandstræner i West Ham, og han kom til fra Brøndby IF, hvor han tidligere har arbejdet sammen med Mads Hermansen.

I sæsonens første fire ligakampe startede Mads Hermansen i målet for The Hammers, men i den seneste ligakamp var han blevet vraget.

Lige nu er det uvist, hvem der står i spidsen for West Ham på mandag, når Everton er modstanderen på udebane.

Fyringen af Graham Potter kan dog måske give Mads Hermansen i målet igen. I det seneste opgør var det i stedet franske Alphonse Areola, som fik muligheden for at vise sig frem.

Viaplay viser den ikke: Her sendes dagens første Premier League-kamp mellem Brentford og Manchester United

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce