AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:06:2019 15:16
Bournemouth snakker om Frasers fremtid i fuld offentlighed

Bournemouth har følt sig nødsaget til at kommentere på Ryan Frasers situationen i fuld offentlighed.


I de engelske medier har Ryan Fraser fået ganske meget spalteplads i de seneste uger, da det er kommet frem, at Arsenal er interesseret i at købe den lille skotte, som var forrygende i den seneste Premier League-sæson for Bournemouth.

De mange rygter om midtbanespillerens fremtid har nu fået Bournemouth til offentligt at kommentere på situationen, og det har klubbens administrerende direktør nu gjort i en officiel udtalelse.

- Meget er blevet skrevet og snakket om Ryan Frasers fremtid, da hans kontrakt med Bournemouth går ind i de sidste 12 måneder. Det er klubbens politik at holde kontraktforhandlinger og transferaktivitet hemmelige, så de ikke når ud til offentligheden. Dog har jeg efter nogle af de seneste rapporter følt, at det var bydende nødvendigt at snakke offentligt og give en balanceret klarhed over situationen, siger Neill Blake til klubbens hjemmeside.

- Tilbuddet om en ny, langvarig kontrakt til Ryan har været på bordet i noget tid. I september 2018 blev forhandlingerne på Ryans repræsentants forespørgsel sat på pause, så spilleren kunne fokusere fuldt ud på sit fodboldspil.

- Han gik hen og fik en fantastisk sæson med syv mål og 13 assists, der hjalp klubben til at sikre den femte sæson i Premier League på stribe. I løbet af den tid jeg har været – og det vil jeg fortsætte med – i regelmæssig kontrakt med Ryans repræsentant, og jeg har gjort det klart over for ham og spilleren, at vores kontrakttilbud stadig er på bordet.

- Det er ret simpelt. Ryan er en fantastisk spiller og en vigtig del af vores trup. Vi ser frem til at byde Ryan velkommende tilbage hos os i næste måned efter en velfortjent pause, hvorefter han kan have fokus på at have en ny storslået sæson for Bournemouth.

Ryan Frasers præstationer i 2018/19-sæsonen gav ham en plads blandt sæsonens 10 bedste spillere i Premier League.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED