Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bookmaker: Flere Premier League-managere i spil som ny Barcelona-boss

Af Emil Plovgaard
29.01.2024 Kl. 18:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der bliver vendt op og ned på fodboldverdenen i disse dage.

Jürgen Klopp forlader til sommer Liverpool, og i weekenden meddelte Xavi også, at han forlader sin stilling som cheftræner for FC Barcelona ved sæsonens udgang.

I denne sæson er det ikke gået som håbet for Xavi, som ellers i den forgangne sæson førte FC Barcelona frem til det spanske mesterskab.

Klubben ligger nummer fire i La Liga og er blevet slået ud af den spanske pokalturnering, Copa del Rey.

Til gengæld kan klubben glæde sig over, at man avancerede fra Champions League-gruppespillet på en førsteplads og dermed i forårets knockout-kampe skal møde Napoli.

Favoritten til at overtage trænersædet er José Mourinho, der tidligere på måneden blev fyret hos AS Roma.

Det er ikke første job, Mourinho sættes i forbindelse med efter fyringen, hvor også Napoli, Newcastle og flere klubber i Saudi-Arabien angiveligt mener, det er en god idé at ansætte portugiseren.

Jürgen Klopp følger lige i hælene på José Mourinho, mens også tre andre Premier League-managere i form af Brightons Roberto de Zerbi, Manchester Uniteds Erik ten Hag og slutteligt Arsenals Mikel Arteta bringes i spil til stillingen i nævnte rækkefølge.

Herunder kan du se favoritterne til det snart ledige trænersæde i FC Barcelona:

José Mourinho, odds 5
Jürgen Klopp, odds 6
Roberto de Zerbi, odds 8
Xabi Alonso, odds 8
Michel, odds 9
Erik ten Hag, odds 13
Julian Nagelsmann, odds 13
Thiago Motta, odds 13
Gareth Southgate, odds 15
Mikel Arteta, odds 15

Kilde: Sky Bet

Følg med i Transfer Live her.

Annonce