Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bo Henriksen skaber store overskrifter i Tyskland

Af Alexander Walther Petersen
04.09.2025 Kl. 09:07

Bo Henriksen har for alvor sat sit præg på Mainz.

Cheftræneren overtog holdet midt i en overlevelseskamp i februar 2024 og formåede at vende skuden, hvilket sikrede dem en plads i Bundesligaen.

I sin første hele sæson førte han Mainz til en sensationel sjetteplads, hvilket sikrede klubben kvalifikation til Conference League for første gang i mange år.

Den karismatiske danske træner har tidligere været i AC Horsens og FC Midtjylland, men nu ligner det bestemt, at han har fundet den hel rette hylde i Bundesliga-klubben.

Nu er der nyt om en opsigtsvækkende beslutning, som Bo Henriksen har truffet.

Den succesfulde træner, der er kendt for sin utraditionelle tilgang, overraskede mandag sine spillere.

I stedet for en normal træningssession valgte han, at sende spillerne hjem på en uges ferie.

Ifølge den tyske avis Bild, skal spillerne blot holde sig i form på egen hånd og møde ind igen næste mandag.

Denne uortodokse beslutning understreger Henriksens tillid til sit mandskab og hans tro på, at mental og fysisk hvile er den bedste forberedelse til de kommende kampe.

Mainz har desuden fået en vanskelig start på den nye Bundesliga-kampagne med blot ét point efter to spillerunder.

Nu er det kommet frem, at den danske darling Christian Eriksen har fået nok.

Få overblikket: Fem vilde Deadline Day-handler kollapsede.

Det engelske transfervindue er lukket, men flere handler er fortsat undervejs.
Følg vores Transfer Live lige her
.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce