BILD: Premier League-trio viste interesse for Bayern-profil
Thomas Müller har spillet hele sin karriere i Bayern München, men den tyske landsholdsspiller har dog flere gange haft muligheden for at forlade storklubben.
Senest var der i løbet af sommerens transfervindue interesse fra tre af Premier Leagues sværvægtere. Bild hævder i dag, at Chelsea, Liverpool og Arsenal viste interesse for den tyske landsholdsspiller. Desuden var Juventus også interesserede i Müller.
Selvom Müller stadig er at finde i stalden hos de tyske mestre er hans fremtid i den sydtyske klub blevet mere usikker. Han er ikke længere en garanteret starter for manager Carlo Ancelottis mandskab.
Bayern München, der er startet sæsonen med to sejre, har i løbet af sommerens transfervindue hentet den colombianske stjernespiller, James Rodriguez, til klubben fra Real Madrid, og han er blot én af mange spillere, som bejler til pladserne bag Robert Lewandowski i angrebet.
Avisen skriver derpå, at Premier League meget vel kan være en fremtidig destination for Müller.