AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:07:2019 20:43
Bernardo Silva sulten efter mere succes

Manchester City er mere sultne end nogensinde før, fortæller Bernardo Silva inden klubbens første træningskamp denne sommer.


Manchester City indleder onsdag forberedelserne til den kommende sæson, når man møder West Ham i Premier League Asia Trophy.

I sidste sæson skrev Pep Guardiolas mandskab historie ved at blive det første engelske hold til at vinde samtlige nationale titler, men Bernardo Silva sigter endnu højere i næste sæson.

- Vi vil forsøge at gøre det endnu bedre. Det er primært unge spillere, hvoraf 90 procent ikke havde prøvet vinde Premier League for to sæsoner siden, så vi har brug for titler i vores karrierer, og vi er stadig sultne. Vi er ikke tilfredse endnu, og vi går efter mere.

- Kravene på dette hold er enorme, men vi vil forsøge at gøre det igen og være med fremme i alle turneringer, selvom vi ved, at det er svært sæson efter sæson, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Om opgøret mod West Ham siger portugiseren desuden, at det først og fremmest handler om at komme i bedre form, selvom man altid går efter sejren.

- Det er vores første kamp, og vores førsteprioritet er at finde vores bedste, fysiske form. Vi ved, at det er et hold, der spiller godt, fordi vi møder dem mindst to gange hver sæson. Vi vil forsøge at vinde og forberede os godt til den kommende sæson.

- Det vigtigste er, at vi kommer i bedst mulig form, men dette hold spiller altid for at vinde, og det vil vi også gøre i morgen.

Manchester City indleder Premier League-titelforsvaret med en udekamp mod netop West Ham den 10. august.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED