Bendtner-mål nomineret til Arsenals bedste nogensinde
Arsenal har sat gang i flere kåringer, hvor de kårer de bedste mål, der nogensinde er blevet scoret i klubben på forskellige måder.
I onsdags satte man gang i kåringen for det bedste mål, der er blevet scoret via en flugter, og den pris blev tidligere i dag vundet af Aaron Ramsey for sit fremragende mål mod Norwich i Premier League-turnering 2013/2014.
I dag er turen kommet til, at Arsenal-fansene nu kan stemme på, hvilket mål, som de mener, bør kåres til klubbens bedste hovedstødsmål nogensinde.
I denne kategori er et af danske Nicklas Bendtners mål nomineret. Helt præcist er det angriberens mål, som han scorede den 22. december 2007, hvor han headede Cesc Fabregas' hjørnespark i kassen efter at have været på banen i seks sekunder.
Lige præcis dette Bendtner-mål besidder i forvejen rekorden som det hurtigste mål, der er blevet scoret af en indskifter.
Målet er dog i hård konkurrence med andre flotte hovedstødmål scoret af folk som David Platt, Thierry Henry, Olivier Giroud og Per Mertesacker.
Alle de nominerede mål, inklusiv Bendtners, kan ses i følgende video:
What is Arsenal's best headed goal in the Premier League? Watch and then vote here: http://arsn.al/xmZVrA
Posted by Arsenal on 26. juni 2015