Bekymrende nyt om Lamine Yamal
Lamine Yamal og FC Barcelona møder søndag Real Madrid på udebane, og den catalanske storklub kan indtage placeringen som nummer et i den spanske La Liga, hvis det bliver til en sejr.
Klubben vendte onsdag tilbage i aktion, da det blev til en 6-1-sejr over græske Olympiakos i Champions League.
Der var kontroverser omkring det endelige resultat, da Olympiakos-spilleren Santiago Hezze modtog et andet gult kort for et frispark begået på Marc Casado, selvom der ikke var nogen kontakt.
Kort inde i anden halvleg udnyttede Lamine Yamal et straffespark, så stillingen stod 3-1 til FC Barcelona. Det var spanierens tredje mål i denne sæson.
Den 18-åriges sæson har indtil videre været voldsomt forstyrret af et problem med lysken, som har ført til, at han er gået glip af fem kampe.
Skaden opstod under landsholdstjeneste med Spanien, hvor Lamine Yamal startede inde i begge VM-kvalifikationskampe.
FC Barcelonas tyske cheftræner, Hansi Flick, bekræftede skaden til Lamine Yamal og fortalte i samme ombæring, at den unge knøs spillede på smertestillende medicin for at kunne gennemføre kampen. Samtidig sendte han en stikpille til Spanien.
– Dette (fra Spanien, red.) er ikke at tage hånd om spillerne, lød det noget vredt fra Flick.
Ifølge Catalunya Radio var der for nylig arrangeret et møde mellem FC Barcelonas sportsdirektør, Deco, Lamine Yamal selv og spillerens agent, Jorge Mendes.
FC Barcelona har haft interne bekymringer over, hvordan den unge stjerne ledes.
Mødet skulle ses som et støttende besøg til spilleren og for at tackle nogle ubehagelige situationer, som spilleren har oplevet i de seneste måneder. Det konkretiseres dog ikke nærmere, hvad der helt præcist menes.
Lamine Yamal ventes at starte inde i søndagens kamp mod Real Madrid, da Robert Lewandowski er skadet.
Samtidig er der nu trist nyt for Thomas Frank. Læs mere her.
Andreas Christensen scorer kassen – beløbet chokerer
Lønninger i international topfodbold kan virke ubegribelige, og for Andreas Christensen har opholdet i Barcelona udviklet sig til et rent økonomisk drømmeeventyr.
Den danske landsholdsprofil er blandt de bedst betalte danskere nogensinde – og en fast del af lønhierarkiet i den catalanske storklub.
Fra fri transfer til millionkontrakt for Andreas Christensen
Da Andreas Christensen i sommeren 2022 skiftede fra Chelsea til FC Barcelona, skete det på en fri transfer. Det betød, at klubben slap for en overgangssum, men i stedet måtte honorere forsvareren med en lukrativ aftale.
Ifølge nye oplysninger fra Capology lyder den danske midterforsvarers løn på omkring 9 millioner euro om året, svarende til godt 67 millioner kroner. På ugebasis modtager han omtrent 173.000 euro, eller tæt på 1,3 millioner kroner, og med bonusser kan totalen stige til omkring 13 millioner euro årligt.
Højt i dansk sammenhæng, men ikke Barcelonas topscorer
Beløbet placerer Christensen solidt blandt de højestlønnede danske spillere i historien. I Barcelona er han dog ikke i den absolutte top, hvor offensive profiler som Robert Lewandowski og Frenkie de Jong ligger endnu højere.
Alligevel vidner kontrakten om den tillid, som Hansi Flick og klubbens ledelse har til danskeren, der i sine første tre sæsoner har været en stabil skikkelse i det catalanske forsvar.
Vigtig brik i Barcelonas system
Siden sin ankomst har Andreas Christensen været en central del af holdets defensive struktur. Han blev hentet som klassisk midterforsvarer, men under Xavi og siden Hansi Flick har han også leveret solide præstationer som defensiv midtbane. Det alsidige spil har ifølge spanske medier gjort ham endnu mere værdifuld i klubbens øjne.
Rygter om et muligt salg har tidligere svirret, men danskeren har selv gjort det klart, at han trives i Barcelona.
– Jeg er glad for at være her, og jeg ser ingen grund til at ændre noget, har han tidligere udtalt til spansk presse.
Stigende markedsværdi
Også økonomisk har Christensens karriere bevæget sig i den rigtige retning. I Chelsea tjente han ifølge engelske medier omkring 5 millioner euro årligt, og hans markedsværdi er siden steget til omkring 40 millioner euro ifølge Transfermarkt. Det gør ham til en af de mest værdifulde danske spillere på den internationale scene.
Hvad med fremtiden, Andreas Christensen?
Fodboldverdenen er ofte uforudsigelig, og det er endnu uvist, om Andreas Christensen bliver i Barcelona i de kommende år. Hans kontrakt udløber nemlig allerede næste sommer. Hans økonomiske position på mandskabet kan gøre ham til en belastende byrde, særligt med tanke på, at han tit er ude med skader.
Ikke desto mindre kan den danske forsvarskrumtap i øjeblikket tage til takke med en løn, der cementerer hans position som en af Danmarks bedst betalte fodboldspillere nogensinde. Hvad der skal ske efter sommeren 2026 er endnu uvist, men mon ikke, at den tidligere Chelsea-stjerne har et væld af bejlere.
Samtidig er det kommet frem, at Bruno Fernandes skifter til Tyskland. Læs mere her.



















