AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:06:2019 20:40
Bekræftet: United henter målmandstræner tilbage

Manchester United har ansat Richard Hartis som målmandstræner. Hartis var også ansat i klubben fra 2001 til 2011.


Manchester United bekræfter lørdag, at de har ansat 51-årige Richard Hartis som målmandstræner for klubbens førstehold.

Hartis var tidligere ansat som målmandstræner i klubben fra 2001 til 2011, men det var primært på klubbens akademi. Siden blev Hartis målmandstræner i Molde og Cardiff, hvor han arbejdede sammen med Ole Gunnar Solskjær.

Målmandstræner Emilio Alvarez, som blev ansat af Jose Mourinho, beholder dog sin rolle i klubben.

- Richard er en fantastisk målmandstræner og har bevist, at han udvikle målmænd for vindende mandskaber. Der er masser af målmandstalent i Manchester United, og jeg ved, at Richard kan hjælpe dem med at nå næste niveau, siger nordmanden til klubbens hjemmeside og uddyber:

- Richards trænerevner vil komplimentere vores nuværende trænere, og alle ser frem til at arbejde sammen med ham.

Hartis har også været målmandstræner i Leeds og på Englands U/18-, U/19- og U/20-landshold.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED