Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bekræftet: United forlænger med målmandstalent

16.10.2016 Kl. 13:39
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den engelske målmand Sam Johnstone har spillet i Manchester United, siden han var 10 år gammel. Her startede han på klubbens ungdomsakademi og har de seneste år arbejdet sig op igennem rækkerne. I dag står den 23-årige målmand på De Røde Djævles reservehold, og her har han leveret gode præstationer. 

Lørdag meddeler Manchester United nemlig på deres hjemmeside, at de har forlænget kontrakten med Sam Johnstone frem til sommeren 2018. I kontrakten er der ligeledes indskrevet en option på yderligere et år. 

I forbindelse med offentliggørelsen har Sam Johnstone udtrykt sin glæde til Manchester Uniteds hjemmeside:

– Jeg er meget stolt over at forlænge min kontrakt med Manchester United. Jeg har været i klubben, siden jeg var 10 år gammel og de sidste 13 år er fløjet afsted. Jeg nyder virkelig min tid i klubben, hvor jeg træner med nogle af verdens bedste målmænd. Nu får jeg også muligheden for at vise mig frem for manageren, siger han til ManUtd.com. 

Manchester United-manager Jose Mourinho glæder sig ligeledes over, at Sam Johnstone har forlænget sin kontrakt med klubben:

– Sam er en ung og talentfuld målmand, som har udviklet sig meget, siden jeg blev ansat i klubben. Jeg er glad for, at han har forlænget sin kontrakt med klubben, siger den portugisiske manager. 

 

Annonce