Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:05:2022 17:15
BEKRÆFTET: Lewandowski vil væk - bliver Liverpool-stjerne hans afløser?

Robert Lewandowski har gjort det klart, at han vil væk.


Den polske Bayern-stjerne Robert Lewandowski har angiveligt fortalt klubbens ledelse, at han ikke ønsker at forny sin kontrakt. I stedet håber han på, at han kan få lov til at forlade klubben med et år tilbage af sin aftale.
 
Robert Lewandowski har gjort det klart overfor Bayern-direktør Hasan Salihamidzic, at han vil væk fra de sydtyske giganter til sommer.
 
- Jeg har talt med Lewa. I samtalen gav han udtryk for, at han ikke vil acceptere vores tilbud om at forlænge kontrakten, og at han ønsker at forlade klubben, siger Salihamidzic til Sky Sports.
 
- Han sagde, at han ville prøve noget andet. Men vores holdning har ikke ændret sig. Lewa har en kontrakt frem til 30. juni 2023. Det er et faktum. Jeg vil ikke forholde mig til det andet, for vores synspunkt har hele tiden været klart, uddyber Bayerns fodbolddirektør.
 
Lewandowski er blevet rygtet til FC Barcelona, mens Liverpools Sadio Mané er blevet bragt i spil som en mulig afløser for Robert Lewandowski, skulle han skifte videre til sommer. 
 
Én ting er sikkert. Hvis Lewandowski ikke forlænger sin kontrakt, risikerer klubben at måtte lade ham gå gratis, hvis ikke de sælger ham denne sommer.

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE