Bekræftet: Han skifter til Manchester United 1. juli
Manchester United vil snart få tilgang af et nyt ansigt i cheftræner Rúben Amorims trup, efter at klubbens eneste tilgang på transfermarkedet hidtil har været Matheus Cunha.
De Røde Djævle gennemførte købet af Diego Leon i januar i år, og den unge paraguayaner blev den første signing under Amorim.
Leon, der er købt fri af sin kontrakt med Cerro Porteño i hjemlandet, har fået kontrakt på Old Trafford frem til 2030, og han skrev under med klubben, inden danske Patrick Dorgu kom på kontrakt.
Da han stadig kun var 17 år på det tidspunkt, var han ikke i stand til at gennemføre sit skifte til klubben med det samme, men nu er det kommet frem, hvornår han formelt tiltræder Manchester United.
Diego Leon vil tilslutte sig sine nye holdkammerater den 1. juli, rapporterer VSports Team. Det ventes ikke, at han går direkte ind i startopstillingen, men det vil ikke være overraskende, hvis han bliver en synlig figur i forberedelserne med træningen frem mod den kommende sæson.
Sydamerikaneren har allerede bestået sit lægetjek, og han er den næste i rækken af unge spillere, der skifter til Manchester United. Ayden Heaven blev hentet i Arsenal, Chido Obi det samme, mens Patrick Dorgu kom til fra Lecce.
For at komme i betragtning til førsteholdsfodbold i den kommende sæson, skal Leon udkonkurrere Dorgu, Luke Shaw og Harry Amass.
Det lader altså derfor til, at der er et stykke vej til spilletid for paraguayaneren, der samtidig skal finde sig til rette i et nyt land og nye omgivelser i et land, hvor det ikke er mejslet i granit, at solen skinner i sommermånederne.
Samtidig forlyder det, at Christian Eriksen kan foretage et kontroversielt chokskifte.


















