Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bekræftet: Bergkamp og Kuyt vil købe engelsk klub

Af Morten Jørgensen
28.02.2024 Kl. 10:29
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Dennis Bergkamp, Dirk Kuyt, Ronald Koeman og Henrik Larsson som ejere af en engelsk fodboldklub. 

Det kan måske snart blive en realitet, for de arbejder lige på at overtage en klub i enten League One eller League Two, kan fodboldagent Rob Jansen nu fortælle i podcasten KieftJansenEgmondGijp ifølge Daily Mail.

– Vi er i processen om at købe en klub i England. Jeg må ikke sige, hvilken klub det er endnu.

– Jeg kan fortælle, hvilken gruppe vi vil gøre det med. Ronald Koeman, Dennis Bergkamp, Henrik Larsson og Dirk Kuyt. Vi kigger mod League One eller League Two. 

– Vi kan gøre det med nogle folk omkring os, og vi har også nogle investorer. Det behøver ikke være i London. 

Ifølge Rob Jansen vil de tidligere topspillere også hver især have en rolle i den klub, som de potentielt ender med at overtage. 

– Henrik Larsson vil gerne være cheftræner, Bergkamp vil stå for akademiet, og Koeman vil også komme over for at gøre ting. 

Larsson har samlet trænererfaring i Sverige, mens han også har været en del af Ronald Koemans trænerstab i Barcelona. 

På nuværende tidspunkt er Koeman landstræner for Holland, mens Kuyt står i spidsen for Beerschot. 

For fire år siden forsøgte de selvsamme folk at købe Wycombe Wanderers, men i sidste ende løb en rivaliserende byder med retten til at overtage klubben. 

Tidligere har Bergkamp også vist interesse i at komme ind i ejerkredsen hos Arsenal. 

Annonce