Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bekræfter trist nyt om Mathias Kvistgaarden og Norwich

Af Alexander Walther Petersen
09.11.2025 Kl. 10:57

Mathias Kvistgaarden kom på tavlen i sin første kamp for Norwich efter knæskaden lørdag, men efter nederlaget til Leicester så tog ledelsen konsekvensen.

Danskerklubben fra Championship, der også råder over Oscar Schwartau, Pelle Matsson, Emiliano Marcondes og Anis Ben Slimane, led et nyt nederlag på 1-2.

Dermed er kanariefuglene forsat under stregen med sølle ni point efter 15 runder, hvilket nu har kostet cheftræner Liam Manning jobbet.

Det bekræfter klubben fra den næstbedste engelske række på sin hjemmeside.

Ny cheftræner til Mathias Kvistgaarden og kompagni

– Vi har prøvet alting for at kæmpe os igennem denne utrolig svære periode, men desværre har vi som følge af de seneste resultater ikke haft andet valg end at foretage et skift i trænersædet, lyder det fra sportsdirektør Ben Knapper, der fortsætter:

– Liam og hans stab har arbejdet utrætteligt for at rykke vores fodboldklub fremad. De er gode mennesker, og vi ønsker dem det bedste.

Assistent Chris Hogg og analytiker James Krause er også færdige i klubben fra Carrow Road, mens Ryan Garry bliver forfremmet fra førsteholdstræner til midlertidig cheftræner for Norwich.

Nu venter Birmingham på udebane efter landskampspausen, hvor Mathias Kvistgaarden og de andre danskere jagter vigtige point.

I samme tid er det kommet frem, at en dansk stjerne med stor sandsynlighed forlader Premier League. Læs mere.

Før topkamp: Vild udmelding om Liverpools rekordindkøb i form af Alexander Isak.

Seneste nyt

Annonce
Annonce