Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BBC: Paris Saint-Germain er efter Aubameyang og Firmino

17.05.2019 Kl. 07:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der er lagt op til, at Edinson Cavani forlader Parc Des Princes denne sommer,  og så er Paris Saint-Germain nødsaget til at finde en erstatning for den aldrende angriber.

Og ifølge BBCs David Ornstein skulle træner Thomas Tuchel være yderst interesseret i at hente enten Roberto Firmino eller Pierre-Emerick Aubameyang denne sommer.

Det er dog ikke ensbetydende med, at det sker.  Ornstein skriver, at interessen fra Paris Saint-Germain er reel nok,  men at hverken Arsenal eller Liverpool er interesseret i at sælge deres stjerner.

Liverpool er af den indstilling, at de under ingen omstændigheder ønsker at skille sig af med den brasilianske angriber.  Arsenal,  der stadig står i en genopbygningsproces,  er heller ikke på nogen måde tvunget til at sælge den gabonesiske angriber og affejer dermed også et eventuelt bud fra Paris Saint-Germain.

Den franske storklub har ifølge andre engelske medier også interesse i spillere som Romelu Lukaku.

 

Annonce