Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:04:2021 16:09
Bayern udelukker ikke Klopp: Han har lige udtalt sig imod Liverpool

Karl-Heinz Rummenigge indikerer, at Jürgen Klopp måske kan komme på tale som ny træner for den tyske storklub.


Bayern München-direktør Karl-Heinz Rummenigge understreger, at en beslutning om Hansi Flicks afløser ikke er blevet truffet endnu, men samtidigt foreslår han selv, at Jürgen Klopp kan komme på tale.

Særligt fordi Liverpool-træneren ikke er tilfreds med klubbens planer om at stifte Super League sammen med 11 andre europæiske storhold. Det bekræftede han også både før og efter mandagens kamp mod Leeds, hvor han forholdt sig kritisk til Liverpool-ejernes beslutning.

De kommentarer har Rummenigge og Bayern München også hæftet sig ved.

- Vi har ikke besluttet, hvem der skal være den næste træner. Først vinder vi mesterskabet, og så beslutter vi, hvad vi gør. Det er klart, at Klopp har snakket stærkt imod sin virksomhed, svarede Rummenigge i et interview med Corriere della Sera, hvor han blev adspurgt specifikt om klubbens formodede interesse i Klopp.

Ifølge The Athletic skulle Klopp ikke bare være kritisk over for Super League og Liverpool-ejernes beslutning. Han skulle være decideret rasende, så Bayern får måske sit snit til at friste Liverpool-træneren, selvom Klopp mandag understregede, at han ikke havde nogen planer om at træde tilbage, bare fordi tingene blev svære på Anfield.

Bayern München har tirsdag eftermiddag understreget på ny, at de under ingen omstændigheder vil tage del i Super League.

 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE