Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bayern har ingen intentioner om at sælge Lewandowski

26.03.2018 Kl. 11:37
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Robert Lewandowski har i flere sæsoner bombet løs for først Dortmund og senere Bayern München i den tyske Bundesliga. 

På det seneste har der dog været en del rygter om polakkens fremtid, og både Chelsea og Manchester United har vist interesse for den målfarlige angriber. 

Bayern München har dog ingen intentioner om at slippe 29-årige Lewandowski: 

– Jeg går ud fra, at Robert med 100 % sikkerhed også spiller i Bayern München i næste sæson. Hvad skulle motivere os til at tage en anden beslutning?, fortæller Rummenigge til Kicker. 

– Jeg kan godt lide at tænke tilbage på 2008, hvor vi modtog et fantastisk bud fra Chelsea på Franck Ribery. 

– Fra den dag af vidste hele fodboldverdenen, at man ikke kan købe en Bayern München-spiller mod Bayern Münchens vilje. 

I 2008 forsøgte Chelsea at få fingrene i Franck Ribery ved at tilbyde Bayern 80 mio. euro + José Bosingwa, men tyskerne valgte at takke nej til det store bud. 

Robert Lewandowski har scoret 23 mål i Bundesligaen i denne sæson, og han har dermed et godt stykke ned til Pierre-Emerick Aubameyang og Nils Petersen (begge 13 mål) på 2. pladsen. 

Annonce