Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Batshuayi: Giv månedens mål til syg Sunderland-fan

16.12.2016 Kl. 12:37
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sunderland-fanen Bradley Lowery var onsdag aften maskot, da Sunderland hjemme på Stadium Of Light tog imod Chelsea i Premier League. Den fem-årige englænder lider af sjælden form for cancer kaldet Neuroblastom, som er en svulstsygdom, der rammer spædbørn. 

Den unge Sunderland-fan har desværre fået beskeden om, at yderligere behandling ikke kan hjælpe ham. Før, under og efter kampen på Stadium Of Light mødte Bradley Lowery spillerne fra både Sunderland og Chelsea og under opvarmningen fik han lov til at sparke straffespark på Chelseas reservekeeper Asmir Begovic. 

Den unge englænder sparkede den ind bag den bosniske landsholdsmålmand og efterfølgende har engelske fodboldfans brugt hashtagget #Bradleyloweryforgoalofthemoth i håbet om, at han ville vinde prisen for månedens mål i december. 

Det er imidlertid ikke kun de engelske fodboldfans som håber på den unge fodboldfan. Chelseas belgiske landsholdsangriber Michy Batshuayi har på Twitter givet udtryk for at prisen burde gives til Bradley Lowery.

 

 

Annonce