Barzagli: Pogba vil fortryde Manchester United-skifte
Sidste sommer forlod den franske midtbanespiller, Paul Pogba, de italienske mestre til fordel for et skifte tilbage til Old Trafford, hvor franskmandens præstationer har svinget.
I mellemtiden jagter Juventus The Treble. De fører Serie A med otte point ned til AS Roma, skal møde Lazio i Coppa Italia-finalen og har trukkket AS Monaco i Champions League-semifinalen.
I stærk kontrast til Juventus' stærke præstationer kæmper United hårdt for at kvalificere sig til næste sæsons Champions League – som enten skal opnås gennem en top fire-plads i Premier League eller ved at vinde Europa League.
Derfor tror Pogbas tidligere holdkammerat, Andrea Barzagli, at franskmanden fortryder sit skifte til Manchester.
– Jeg hilste på Pogba forleden via video chat. Han var glad for, at vi kom i semifinalen i Champions League og hepper på os. Hvem end forlader denne gruppe vil altid være en del af den. Vores største styrke de seneste par år har altid været, at vi er et hold.
– Dog ville han have elsket at være her. Men man må træffe nogle beslutninger. Ingen kan forvente og smutte og så se ens hold komme i semifinalen i Champions League sæsonen efter, slutter Barzagli.
Paul Pogba og Manchester Uniteds næste kamp er torsdag mod rivalerne, Manchester City.