AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:07:2020 12:24
Bare rolig, United-fans: Klubben går stadig efter "Galactico"-signing denne sommer

Laurie Whitwell skriver for The Athletic, at Manchester United har midlerne til at signe Jadon Sancho eller en anden spiller.


Manchester United er berørt af coronakrisens konsekvenser for klubbens økonomi, men det er ikke ensbetydende med, at klubben ikke har midlerne til at signe Jadon Sancho. For det har den, understreger Laurie Whitwell for The Athletic.

For få uger siden skrev Sky Sports ellers, at The Red Devils ikke var villige til at byde mere end £50 millioner for Sancho.  Det passer angiveligt ikke. Manchester United har allerede afsat mere end £50 millioner til signingen af Sancho.

Det er dog ikke ensbetydende med, at klubben har et beløb svarende til de op mod £100 milllioner, som Dortmund forlanger for den 20-årige superstjerne, stående i banken. Til gengæld er der andre måder at få en transfer i hus.

Dels kan transferbudgettet både falde og stige alt efter, om Manchester United ender med at kvalificere sig til Champions League eller ej.  Mestrenes Turnering betyder markant øgede indtægter.

Derudover er spillere som Alexis Sanchez, Phil Jones, Marcos Rojo, Chris Smalling, Jesse Lingard og Diogo Dalot alle spillere, som ifølge The Athletic kan blive solgt denne sommer. Konservativt sat burde klubben kunne tjene omkring £75 millioner på disse, hvis det er muligt at opspore en købere.

Det kan også meget vel være, at Dortmund er klar til at strukturere en handel, hvor klubben modtager betalingen for Sancho i portioner. Da Manchester United signede Harry Maguire fra Leicester sidste sommer, betalte klubben alle £80 millioner med det vuns.

Men det er ligeså normalt, og måske endda mere, at betalingen for en transfer bliver spredt ud over en periode. Ergo kunne Manchester United eksempelvis betale £25 millioner hvert år over en fireårig periode til Dortmund, så den tyske storklub sammenlagt ender med at få sine £100 millioner eller mere.

Signingen af Sancho kan altså lade sig gøre for Manchester United, skriver The Athletic. Den 20-årige højrekant er fortsat klubbens helt store transfermål, og selvom Dortmund har rystet lidt med sablen og indikeret, at en transfer skal være fuldført inden den 10. august, så tager Manchester United det angiveligt helt afslappet, da transfervinduet potentielt kan have åbent helt frem til oktober.

 

 

 

 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED