Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Azpilicueta vil have nye holdkammerater: Vi har brug for nogle spillere

14.08.2017 Kl. 11:55
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Lørdagens Premier League-premiere startede ikke just, som Antonio Conte og Chelsea-fans verden over havde håbet det. 

The Blues var bagud med hele 3-0 ved pausen efter et tidligt rødt kort til Gary Cahill havde sat gæsterne Burnley i gang. 

Mål fra Alvaro Morata og David Luiz reddede dog Chelseas ære med mål i anden halvleg. 

Førstnævnte blev hentet for omkring £60 millioner fra Real Madrid, mens Chelsea også har hentet midtbanespilleren Tiemoue Bakayoko fra AS Monaco og Antonio Rüdiger fra AS Roma denne sommer, mens målmand Willy Caballero er kommet til på en fri transfer fra Manchester City. 

Cesar Azpilicueta mener dog ikke, at det er nok. 

Han har nemlig set holdkammerater som Nemanja Matic, Nathan Aké, Juan Cuadrado, Asmir Begovic, Bertrand Traoré, Christian Atsu, Nathaniel Chalobah og John Terry forlade klubben på en permanent transfer, mens en række unge spillere er blevet udlejet. 

– Når man ser på de spillere vi har mistet og de spillere, vi har hentet, så er det ikke det samme. Selvfølgelig har vi nogle meget gode unge spillere, men vi skal vide, at det er sværere at forsvare sit mesterskab end at vinde det. Det har vi erfaring med, fortæller Azpilicueta med henvisning til klubbens skandaløse 2015/16-sæson. 

– Så vi har brug for spillere. De unge spillere har brug for hjælp fra de ældre spillere, så de ikke bare er i en position, hvor de ikke er klar til at komme på banen. Det er måske noget klubben arbejder på med manageren og forhåbentlig kan vi få nogle nye indkøb i de næste par uger, slutter Azpilicueta. 

Både Gary Cahill og Cesc Fabregas fik røde kort mod Burnley, mens Pedro også er i karantæne til mødet med Tottenham i næste runde. Tiemoue Bakayoko og Eden Hazard er begge skadet, hvilket efterlader N'Golo Kanté som Contes eneste centrale midtbanespiller. 

Annonce