Aviser: Derfor afviste Hummels Manchester United
Ifølge The Daily Mirror, The Express og en række andre engelske aviser, så var Manchester United for langsomme til at melde deres interesse i Mats Hummels. Medierne beretter, at Hummels overvejede fremtiden, men at han med Uniteds noget passive tilgang til de mange rygter valgte at meddele Dortmund-ledelsen, at han ville fortsætte, hvor de elsker ham.
Det var ellers længe en offentlig hemmelighed, at Hummels ville skifte til Manchester United, men Van Gaal og co's manglende vilje til at vise Hummels dette, gjorde spilleren i tvivl og et skifte gik i vasken. Hummels afviste til slut henvendelsen fra Old Trafford og fastslog, ifølge pålidelige Kicker, at han vil blive på Signal Iduna Park.
26-årige Hummels var topprioriteten i defensiven for United, der nu skulle have vendt blikket imod andre navne, blandt andet Valencias forsvarsspiller, Nicolas Otamendi.
Hummels ville have kostet Manchester United omkring 360 millioner kroner.

