AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:06:2018 21:03
Avis: Wolves' mål er top 6

Ifølge avisen The Mirror har Wolverhamptons ejere sat sig et meget ambitiøst mål for den kommende sæson. Og der er penge bag.


Nyoprykkerne fra Wolverhampton er et af de mest interessante engelske hold at følge med i for tiden. Holdet vandt i overlegen stil Championship, med et ungt hold bestående af unge - især portugisiske - profiler som Ruben Neves og Diogo Jota.

I sommerens vindue har klubben allerede sikret sig Benfica-angriberen Raul Jimenez på en lejeaftale, ligesom den portugisiske landsholdsmålmand Rui Patricio også er meldt meget tæt på et skifte til klubben.

Og der kan være meget mere på vej. For ifølge avisen The Mirror har klubbens kinesiske ejere, investeringsgruppen Fosun, sat sig et meget ambitiøst mål for den kommende sæson. Klubben vil i top 6, og de er klar til at bruge mange penge på det.

Wolverhampton trænes af portugiseren Nuno Espirito Santo, og har et tæt samarbejde med den portugisiske superagent Jorge Mendes. Derfor har klubben også været sat i forbindelse med andre store profiler som Inter-backen Joao Cancelo og AC Milan-angriberen Andre Silva, der begge er portugisere.

Men ifølge klubbens sportsdirektør Kevin Thelwell bliver det ikke nemt at opnå resultater, bare fordi man har mange penge:

- Det er nemt at bruge mange penge uden at forstærke holdet. Vi er nødt til at være sikre på, at dem vi henter er spillere til startopstillingen, vi har brug for spillere, der kommer til at starte inde i mindst 30 kampe, siger Thelwell til The Mirror.

I sommerens vindue har klubben også hentet Bournemouth-angriberen Benik Afobe for £10 millioner. Han er dog sendt videre til Stoke på en lejeaftale, der forpligter dem til senere at gøre skiftet permanent for £12 millioner.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED