AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:01:2023 11:32
Avis: Ten Hag sagde nej til ny Chelsea-signing

Erik ten Hag vil i stedet give mere spilletid til en af klubbens unge spillere.


Erik ten Hag lod chancen passere, da Manchester United blev præsenteret for muligheden for at hente Mykhailo Mudryk.

Det skriver avisen Daily Mirror.

I stedet er Mudryk nu at finde hos Chelsea, som han skiftede til tidligere på måneden for omkring 526 millioner kroner. En sum, der dog kan stige til 740 millioner kroner, hvis diverse bonusser aktiveres.

LÆS OGSÅ: Serbisk angriber på vej til Manchester United?

Det gør samtidig Mudryk til den dyreste spiller, Chelsea har købt i løbet af det igangværende transfervindue.

United fik angiveligt muligheden for at hente Mudryk i begyndelsen af måneden.

Og selvom Erik ten Hag angiveligt skulle være en beundrer af spilleren, så veg hollænderen bort.

LÆS OGSÅ: To United-stjerner misser Arsenal-kamp

I stedet ønsker De Røde Djævle at give bedre betingelser for klubbens unge spiller Alejandro Garnacho, som ville skulle konkurrere om spilletid med Mudryk, hvis ukraineren var blevet præsenteret som ny spiller på Old Trafford.

Mudryk fik kun lidt mere end en halv time i lørdagens kamp mod Liverpool, men høstede alligevel roser for sin præstation, hvor han straks gjorde sin indflydelse gældende.

LÆS OGSÅ: United lurer på kroatisk juvel

LÆS OGSÅ: Legende kan overtage trænersædet i Chelsea


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE