Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis: Swansea-legende på vej til MLS

07.07.2015 Kl. 06:58
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Garry Monk har fortalt Leon Britton, at han kun vil spille en lille rolle i den kommende sæson, og det har fået midtbanespilleren til at undersøge sine muligheder. South Wales Evening Post erfarer, at den 32-årige playmaker er indstillet på at stoppe sin karriere i USA.

Ifølge den walisiske avis har der også været interesse fra Championship-klubber for Swansea-legenden, som dog foretrækker et skifte på tværs af Atlanten.

Den lille midtbanespiller har stadig to år tilbage af sin kontrakt med Swansea, hvor han har spillet i 13 år. Han har således været med siden dengang, Swansea lå og rodede rundt i de lavere divisioner. I klubbens første sæson i Premier League var han en af de vigtigste spillere, men han er siden faldet ud af startopstillingen.

Swansea har angiveligt givet ham tilladelse til at snakke med andre klubber.  

Annonce