Avis: PL-rival vil aktivere Schmeichels frikøbsklausul
Lokalmediet Liverpool Echo skriver nu, at Everton FC er klar med 150 millioner kroner for Kasper Schmeichel. Et bud, der vil aktivere keeperens frikøbsklausul i henhold til kontrakten på King Power Stadium.
Schmeichel skulle være et af flere emner, som manager Ronald Koeman vil bringe til Goodison Park denne sommer.
29-årige Kasper Schmeichel er på en liste af flere keepere, som om muligt skal overtage for amerikanske Tim Howard, der forlod Everton efter den forgangne sæson.
Det bliver dog svært for Everton at lokke Schmeichel væk fra Leicester City. Danskeren står foran en sæson, der byder på titelforsvar i Premier League og Champions League-fodbold i Leicester og derfor menes det ikke, at et bud vil have umiddelbar interesse for den danske landsholdskeeper.
Schmeichel tjener lige nu omkring 310.000 kroner om ugen i Leicester, en løn, som Everton vil fordoble. Schmeichel har to år tilbage af sin nuværende kontrakt med Leicester og der vil uden tvivl være et økonomisk incitament ved et skifte til Merseyside.
Everton kigger, udover Schmeichel, også på Ajax-keeperen Jasper Cillesen som en mulig forstærkning.