Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis: Mourinho vil give fem United-spillere nye rygnumre

09.07.2016 Kl. 22:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den nye Manchester United-manager José Mourinho er godt i gang med at forme sin trup på Old Trafford. Ind er kommet Eric Bailly, Zlatan Ibrahimovic og Henrikh Mkhitaryan, mens flere forventes at komme. 

Det er dog ikke kun transfers, Mourinho styrer. 

Daily Mirror skriver nemlig, at den nye Manchester United-manager ønsker at give en række af de yngre United-spillere nye rygnumre, med mindre der er en god årsag til, at de bør beholde deres nuværende. 

Mourinho ønsker nemlig, at spillere i førsteholdstruppen har rygnumre under 30 – og det er et problem for en række af de spillere, der fik deres gennembrud under Louis van Gaal. 

Spillere som Marcus Rashford (39), Jesse Lingard (35), Matteo Darmian (36), Cameron Borthwick-Jackson (43) og Timothy Fosu-Mensah (51), står alle til at skifte nummer. 

Mourinho har dog planer om at gøre en undtagelse med Bastian Schweinteiger, der bærer nummer 31. 

Annonce