Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis med opsigtsvækkende melding: Her er Danmarks Haaland

21.01.2023 Kl. 20:37
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Danmark har fået sin egen Erling Haaland.

Det mener den spanske sportsavis AS i hvert fald.

Avisen udpeger Ramus Højlund fra Atalanta som Danmarks næste store bomber, og den 19-årige angriber sammenlignes med den brandvarme nordmand fra Manchester City.

LÆS OGSÅ: Chelsea klar med bud på 552 mio. kr.

Det er blevet til fire mål i de seneste fire kampe for Højlund i Atalanta-trøjen, og det har selvsagt skabt stor hype omkring den unge dansker.

– Han er høj, blond, skandinav og scorer mål som Haaland, men Højlund har stadig lang vej til Haalands niveau. Selvom det ikke skorter på sammenfletninger, skriver avisen blandt andet.

Højlund blev ikke udtaget til Danmarks VM-trup, men det har han i den grad udnyttet ved at bygge oven på sit spil.

LÆS OGSÅ: Premier League-manager fyres efter nederlag

Der er tre års alderforskel på de to skandinaviske angribere, men der kan ikke være tvivl om, at fremtiden ser lys ud for begge, såfremt de fortsætter med at levere, som de har gjort hidtil.

I denne sæson er det blevet til fire mål i 14 Serie A-kampe for Højlund, mens Haaland til sammenligning har nettet 22 gange i 18 Premier League-kampe.

LÆS OGSÅ: Legende kan afløse Graham Potter

LÆS OGSÅ: To United-stjerner misser Arsenal-kamp

Annonce