Avis: Liverpool dropper Benteke - vil have spansk angriber
Liverpool er, som så mange andre hold, blevet skræmt væk af Aston Villas krav om at betale de godt 335 millioner kroner, som det efter sigende koster at købe Benteke fri af Birmingham-klubben.
Ray Houghton, der spillede i Liverpool i 80erne og 90erne var ellers ude at sige forleden, at Benteke stadigvæk var ønsket på Anfield – det er dog ikke, hvad Daily Mail nu skriver.
Ifølge avisen, der før har breaket store transfers, så bliver både Fernando Llorente fra Juventus og Carlos Bacca fra Sevilla set som bedre muligheder end Benteke hos Liverpool-ledelsen og manager Brendan Rodgers.
Spanske Fernando Llorente skulle være øverst på listen hos Liverpool. Den tidligere Athletic Bilbao-spiller er ikke længere ønsket i Juve, hvor man netop har købt Mario Mandzukic, der skal være angrebsmakker med Alvaro Morata i klubben.
Der spekuleres i, at Juventus vil acceptere et Liverpool-bud på omkring 120 millioner kroner for Llorente – langt lavere end prisen for Benteke og til sammenligning, også lavere end den pris, som man sidste sommer gav for Mario Balotelli.
Liverpools værste konkurrent i kampen om Llorente skulle være AS Monaco, som i kølvandet på salget af Radamel Falcao til Chelsea, der kan blive offentliggjort inden længe, gerne vil have en ny profileret frontløber.
30-årige Llorente scorede ni sæsonmål i den forgangne sæson og fik blandt andet spilletid i Champions League-finalen, da han kom ind sent i kampen i stedet for Alvaro Morata.
Læs også: Lørdagens transferrygter
