Avis: Kommende Manchester United-medejer satte spørgsmålstegn ved én signing
Det er efter sigende kun spørgsmål om tid, før Glazer-familien vil byde Sir Jim Ratcliffe velkommen som medejer af Manchester United.
I sidste uge blev det nemlig meldt, at de sælger 25 procent af klubbens aktier til den britiske milliardær.
Efterfølgende er det kommet frem, at Sir Jim Ratcliffe kommer til at få stor indflydelse på det sportslige, som blandt andet inkluderer klubbens transferstrategi.
Og ifølge The Guardian satte Sir Jim Ratcliffe spørgsmålstegn ved købet af Casemiro sidste år.
Under en besøg hos Manchester United tilbage i marts, hvor han fremlagde sin præsentation om et muligt køb af klubben, gjorde han det klart, at han var usikker på klubbens transferstrategi, hvor han brugte indkøbet af Casemiro som eksempel.
Trods en god debutsæson for De Røde Djævle mener Sir Jim Ratcliffe efter sigende ikke, at det var et smart køb at hente en 30-årig midtbanespiller for omkring 450 millioner kroner og give ham en fireårig kontrakt med en ugeløn på tre millioner kroner.
I løbet af de seneste år er det Richard Arnold og John Murtough, som har stået for klubbens rekruttering, hvor førstnævnte har haft det største ansvar.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. OFFICIELT: Juventus-spiller får lang karantæne – PL-duo risikerer også straf
2. Absurd: Irland skal tabe for at komme med til EM
3. Lagde du mærke til det? Højlund glad for særlig gestus
4. Nummer 32 i verden står til at blive seedet over Danmark til EM
5. Aktive forhandlinger: Arsenal jagter Premier League-profil