AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLuton TownLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSheffield UnitedTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:06:2023 17:26
Avis: Her er Newcastles transferbudget

Nyrige Newcastle skal spille i Champions League i den kommende sæson.


Newcastle var en positiv overraskelse i den netop overståede Premier League-sæson, hvor klubben kvalificerede sig til næste sæsons Champions League. Det var især en jerndefensiv, der banede vejen til de gode resultater. Klubben havde således den bedste defensiv i rækken, sammen med Manchester City. Begge klubber lukkede 33 mål ind i 38 kampe.

Klubbens manager, Eddie Howe, får det dog muligvis ikke, som han gerne selv vil have det hos Newcastle denne sommer.

 

Ifølge Daily Mail er hans transferbudget nemlig blevet barberet ned til 75 millioner pund, svarende til godt 650 millioner kroner.

Det lave budget skyldes bekymringer i forhold til Financial Fair Play, skriver avisen i samme ombæring.

Det er lidt mere end halvandet år siden, at klubben fik nye ejere i form af saudiske Public Investment Fund. Siden da har klubben brugt 250 millioner pund på nye spillere. Det svarer til 2,2 milliarder kroner.

I det kommende transfervindue anses James Maddison fra nyligt nedrykkede Leicester som klubbens førsteprioritet.

Spillere som Moises Caicedo, Scott McTominay, Conor Gallagher, Xavi Simons og Tyler Adams er også at finde på klubbens ønskeliste.


TOPHISTORIER LIGE NU

1. 1,4 milliarder kroner: Nu byder Arsenal stort

2. Kontrakten er på plads: Liverpool er enig med franskmand

3. Højlund vil til denne Premier League-klub

4. Manchester United har truffet Greenwood-beslutning

5. Ingen Kane? Real Madrid har Plan B klar


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE