Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis: Erik ten Hag nægter at bøje sig - afviser klager

Af Emil Plovgaard
07.12.2023 Kl. 22:37
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Erik ten Hag nægter at bøje sig.

Så klar må meldingen være, efter at han har nægtet et særligt krav fra spillertruppen hos Manchester United.

Her har spillerne ønsket flere dage fri og et varsel om træningsskemaet i bedre tid.

Erik ten Hag har modtaget flere klager fra anførergruppen i klubben i de seneste uger, og de drejer sig alle om arbejdsbyrden.

Et antal begrænsede fridage og en utilstrækkelighed i forhold til at planlægge fridagene har gjort flere spillere frustrerede, skriver Daily Mail.

Hos De Røde Djævle tildeles spillerne et ugentligt træningsskema, og Ten Hag forbeholder sig retten til at ændre løbende, alt efter hvordan resultaterne ser ud.

Ten Hag nægter at give efter for de krævende spillere, og han mener, at det kræver de største mængder dedikation at spille for en klub som United, og at spillerne skal være klar til at dø for klubben.

Hollænderen har dog sin barmhjertighed ved at tildele flere fridage i løbet af indeværende sæson, men han er overbevist om, at Premier League i fremtiden bliver endnu mere fysisk krævende, og her vil han ikke høre på undskyldnigner fra sin spillertrup, lyder det.

Manchester United er inde i en god gænge i Premier League efter en nylig sejr over Chelsea.

I Champions League risikerer man dog at ryge ud, hvis ikke klubben vinder den sidste gruppespilskamp mod FC Bayern München.

Roy Keane er af den overbevisning, at hele 10 United-spillere bør forlade klubben. Læs mere her.

Annonce