Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis: Atletico Madrid-keeper kan afløse de Gea

11.07.2015 Kl. 09:28
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

David de Gea har de seneste måneder været rygtet til Real Madrid, og Iker Casillas kan endelig bane vejen for skiftet, hvis Real Madrid-keeperen fuldfører sit skifte til FC Porto.

Louis Van Gaal er angiveligt begyndt at lede efter afløsere, og Hugo Lloris har været nævnt som en kandidat, men ifølge den spanske avis, AS, er det slet ikke Tottenham-keeperen, der er højest på ønskelisten.

Avisen skriver nemlig, at The Red Devils vil hente Jan Oblak i Atletico Madrid, men den polske keeper bliver ikke en billig løsning, da Atletico Madrid har fortalt United, at Oblak kun vil forlade Spanien, hvis hans frikøbsklausul på €45 millioner bliver aktiveret.

Hvis man skal tro avisen, så er Van Gaal en stor beundrer af Oblak, og den hollandske manager er af den overbevisning, at Oblak har et større potentiale end de Gea. 

Annonce