Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis: Arsenal klager til dommerforbund

03.01.2024 Kl. 21:48
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal har sendt en klage afsted til Premier Leagues dommerforbund, PGMOL.

Det melder den engelske avis, Daily Mail.

The Gunners har efter sigende klaget til forbundet over den hårde behandling, som Bukayo Saka får af modstanderne.

Arsenal-stjernen er en af de spillere i ligaen, som der blevet begået flest frispark mod.

I alt er der blevet begået 87 frispark på Bukayo Saka. Han er kun overgået af Bruno Guimaraes og Jordan Ayew med henholdsvis 92 og 117 frispark.

Ifølge avisen er det flere episoder, der har fået Arsenal til at sende en klage afsted, hvor de har en følelse af, at modstanderne kan gå hårdt til spilleren uden at blive straffet.

Mikel Arteta var i sidste sæson ude med riven, hvor han opfordrede dommerne til at beskytte Bukayo Saka.

– Vi bliver nødt til at snakke om Saka. Manden bliver sparket ned hele tiden. Vi er nødt til at beskytte disse spillere.

– Jo bedre spillere de bliver, jo større mål bliver de for modstanderne for at stoppe dem. Derfor har fodbold klare regler om, hvad man må og ikke må. Det er dommernes job, lød det fra Arteta tilbage i 2022.

Undervejs i sæsonen har PGMOL møder med Premier League-klubberne, og her skulle Arsenal have meddelt, at dommerne skal give et gult kort ved det første hårde frispark og ikke ved nummer to.

Følg med i vores Transfer Live her.

Annonce