Austin er Newcastles topprioritet
18 mål for et af ligaens svageste mandskaber. Charlie Austin har taget fodbold-England med storm efter sin vanvittigt flotte debutsæson. Her gjorde QPR-angriberen sit bedste for at skaffe overlevelse, men forgæves. Nu hvor Queens Park Rangers må finde på plads i The Championship, lugter det af afsked for den gode Austin.
Newcastle har længe holdt øje med den effektive frontmand, og nu melder adskillige kilder til Sky Sports, at den nordengelske klub, har udset sig Charlie Austin til den tyndt besatte offensiv. Der foregår efter sigende forhandlinger mellem Austins agent, og Newcastles sportslige ledelse.
Den nyansatte manager Steve McClaren har efter sigende holdt øje med Charlie Austin, der er gået fra Non-League-fodbold til at blive udtaget til det engelske landshold.
Austin har scoret 45 mål i 90 optrædener for QPR.