Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:07:2021 15:27
Atalanta griner til banken: 71 procent af fansene enige om Spurs-fejl

Hele 71 procent af Atalantas fans mener, at Tottenham har betalt for meget for forsvarsspilleren Cristian Romero.


Tottenham præsenerede i dag målmanden Pierluigi Gollini, der skifter til fra Atalanta, mens også forsvarsspilleren Cristian Romero rygtes tæt på at forlade Bergamo til fordel for det nordlige London.

23-årige Romero har længe været scoutet af Spurs, som ifølge troværdige kilder har afgivet et officielt bud på argentineren, der samlet spænder hele 50 millioner euro. Kun fem millioner mindre end spillerens oprindelige prisskilt.

Buddet falder ikke overraskende i Atalantas smag, som nu er parate på at sælge Romero, mens de ifølge italienske kilder allerede har identificeret en erstatning i Juve-stopperen Merih Demiral, der også er et emne i Everton.

Faktisk er buddet også for stort, lyder det fra størstedelen af Atalanta fans, der ser positivt på klubbens beslutning om at sælge Romero.

Den erfarne italienske journalist og transferekspert Alfredo Pedulla lavede her til eftermiddag en afstemning blandt sine Atalanta baserede læsere, hvor han hørte dem ad, hvad de syntes om, at klubben solgte en af deres bedste spillere.

Og her var reaktionerne gennemgående positive, hvilket skiller sig ud fra de fleste tilfælde, hvor klubber sælger deres nøglespillere.

Hele 71 procent af fansene valgte svarmuligheden, at de var tilfredse med salget, eftersom man havde fået mere end rigeligt for spilleren.

I Tottenham har man akut brug for forsvarsspillere, hvorfor Romero, grundet klubbens nyansatte, italienske sportsdirekttør Fabio Paratici, pludselig anses som en ideel løsning.

Måske så ideel, at nogle ville kalde handlen desperat?

Det må tiden ikke desto mindre vise, der var trods alt også nogle, der engang mente, at Virgil van Dijk kostede alt for meget, dengang han skiftede fra Southampton til Liverpool. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE