AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
19:06:2019 17:02
Aston Villa forlænger samarbejdet med John Terry

John Terry skal også være assistent i Aston Villa gennem de næste to år.


I oktober sidste år blev John Terry ansat som assistenttræner i Aston Villa, og sidenhen har han fået ros for sit arbejde med spillerne i Birmingham-klubben.

Fra næste sæson er også at finde i Premier League, da det lykkedes the Villans at rykke op fra the Championship, og John Terry har i dag fået forlænget sin kontrakt med klubben.

- Bestyrelsen i Aston Villa er begejstret for John Terrys bidrag til vores klub i sit første år som assistenttræner. Vi beundrer hans dedikation og engagement i forhold til at få mere erfaring og lære af Dean Smiths lederskab i disse vigtige år af hans managerkarriere, fortæller Aston Villa administrerende direktør, Christian Purslow, til klubbens hjemmeside.

- Jeg er tilfreds med, at John Terry har forlænget sin nuværende kontrakt, da han er en fornøjelse at arbejde sammen med. Vi havde en succesfuld start til vores trænerkarrierer i Aston Villa, og John Terry har været instrumental sammen med Richard O’Kelly og Neil Cutler. Han har komplimenteret det hold, vi har, og jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en topklasse manager i de kommende år, fortæller Dean Smith.

John Terrys kontrakt gælder frem til sommeren 2021.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED