AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
27:02:2020 13:47
Arvtageren er på plads: United overvejer at sælge De Gea

Manchester United overvejer seriøst, om man bør sætte David de Gea til salg.


Manchester United har i en lang årrække kæmpet for at beholde David de Gea på Old Trafford, men nu er situationen vendt.

Spanieren, som i en årrække blev betragtet som blandt verdens bedste, har haft et gevaldigt dyk i niveau, og samtidigt føler The Red Devils, at man har en værdig arvtager parat i form af Dean Henderson.

Det skriver Goal denne torsdag.

Henderson har på flere statsmæssige parametre præsteret bedre end David de Gea under sit udlån til Sheffield United, og derfor er Manchester United pludseligt bedre garderet end tidligere, skulle man beslutte sig for at sælge spanieren.

Der er også et økonomisk aspekt i klubbens overvejelser om, hvorvidt man bør tage afsked med David de Gea.

Tidligere på ugen udkom Manchester Uniteds kvartalsregnskab, og det viste, at klubbens pengereserver efterhånden er noget drænet efter sidste sommers tre signings samt købet af Bruno Fernandes i januar.

I øjeblikket har man knap £100 millioner stående til spillerkøb, hvilket ikke rækker langt, når et af klubbens toptransfermål, Jadon Sancho, uden tvivl vil opsluge hele budgettet.

Beløbet kan dog blive øget ved at sælge stjerner som Paul Pogba og David de Gea, som formentligt begge vil kunne indbringe en relativt stor tranfersum - modsat spillere som Alexis Sanchez, Chris Smalling og Marcos Rojo.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED