Arteta kritiserer Arsene Wenger
Det er efterhånden blevet et kendt fænomen, at Arsenal-manager Arsene Wenger er glad for unge spillere og måske lidt mere tilbageholdende med de ældre spillere.
Wenger har det nemlig ofte med blot at tilbyde spillere over 30 år en 1-årig kontraktforlængelse, og denne metode kriteseres nu af klubbens egen viceanfører, Mikel Arteta.
– Jeg sætter ikke værdi på spillere ud fra deres alder. Om det så er Tomas Rosicky eller Jack Wilshere, så analyserer jeg mange andre ting før deres alder, udtaler Mikel Arteta ifølge The Guardian.
– Alder kan være en vigtig ting for klubben. For mig er en, der har spillet 125 kampe over de sidste tre år dog endnu vigtigere sammenlignet med en, der har spillet 25 kampe og kun er 20 år. Det er min mening, fortsætter Arteta.