Arteta gruer: Arsenal-stjerne måtte udgå
Manchester City og Arsenal spillede søndag 0-0 i et topopgør, der endte som lidt af en fuser.
Ingen af holdene kan for alvor bruge resultatet til noget, og det er nu Liverpool, som trækker fra i toppen af Premier League.
10 minutter før afslutningen på den ordinære tid måtte Bukayo Saka forlade banen. Han var i stand til at gå fra banen, dog godt nok haltende.
I forbindelse med den netop afsluttede landsholdspause måtte han forlade Englands landsholdslejr, og det skyldtes ifølge Football London en mindre muskelskade.
LÆS OGSÅ:
Karakterbog: Topbrag endte som fuser – flere under middel
Arsenal, Liverpool eller City? Ekspert udelukker én klub fra PL-titlen
Guardiola stikker til Arsenal: De har det nemt
22-årige Saka havde svært ved at få tingene til at ske, men Mikel Arteta må alligevel grue for, om der er sket noget alvorligt for englænderen.
Arsenal møder onsdag Luton i en kamp, hvor The Gunners er pisket til point.
Der var tvivl om Saka inden opgøret i Manchester søndag, og måske skulle han i bagklogskabens ulideligt klare lys ikke have haft så mange minutter.
Arteta ventes at give en opdatering på Saka umiddelbart efter kampen.