Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Arsenal-talent står over for sit gennembrud: Derfor afviste Chelsea mig
Emile Smith Rowe skød sin Arsenal-karriere i gang med et brag af en kamp mod lokalrivalerne fra Chelsea i sin første hele kamp for The Gunners, da de to klubber mødte hinanden på Boxing Day sidste år.
Den dag hjalp han Arsenal-mandskabet frem til en vigtig sejr, og siden da har han mere eller mindre været en fast del af startopstillingerne og har vundet tillid hos Mikel Arteta qua sine stabile præstationer.
Det har for nylig medvirket til, at han er blevet udtaget til det engelske U21-landshold.
Og netop Chelsea har Smith Rowe et helt særligt forhold til, fortæller han i et interview med Daily Mail.
Han blev nemlig afvist af The Blues, og vejen til topfodbold har altså ikke været helt nem.
– Jeg voksede op i et område, hvor alle stort set holder med Crystal Palace, men jeg blev altså Arsenal-fan, fortæller Smith Rowe til avisen.
– Jeg var til prøvetræning hos Chelsea, men klarede ikke snittet. Jeg var ikke stor nok, fik jeg at vide. Men Arsenal fandt ud af, at Chelsea havde afvist mig og hentede mig, lyder det videre.
– De var også fleksible. De vidste, jeg boede et stykke væk og fortalte mig, at jeg kunne komme, når jeg havde lyst. Tottenham viste interesse for mig, men jeg var loyal mod Arsenal. Det er min klub, siger den unge playmaker.
Annonce