AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:10:2022 14:31
Arsenal-komet afslører kontraktforhandlinger

Arsenal har indledt kontraktforhandlinger med en af klubbens bedste spillere denne sæson.


Det er efterhånden lidt over tre år siden, at Arsenal betalte i omegnen af 250 millioner kroner for William Saliba, men det er først nu, at den franske forsvarsspiller er begyndt at spille for The Gunners.

Til gengæld er han blevet fast mand i det centrale forsvar denne sæson, hvor han har været en af klubbens bedste spillere, og det har fået klubben til at kigge på kontraktsituationen.

For Saliba har nemlig kun kontrakt med Arsenal frem til sommeren 2024, og det vil klubben tilsyneladende gøre noget ved.

- Vi må se. De snakker en lille smule. Vi må se, siger Saliba om kontraktforhandlingerne ifølge The Athletic.

Den 21-årige forsvarsspiller var i de første to sæsoner hos Arsenal udlejet til Saint-Etienne, hvor han også blev købt fra, inden han i sidste sæson var hos Marseille på en lejeaftale.

Artiklen fortsætter under videoen

Det lignede egentlig ikke, at han skulle vende tilbage til Arsenal, da han også selv var ude at sige, at han gerne ville blive i Marseille, men det lader nu alligevel til at være endt glædeligt for alle parter.

Og nu ligner det altså også en kontraktforlængelse og sikkert en klækkelig lønforhøjelse til en af Arsenals kometer.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE