Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arsenal har første sommersigning på plads

20.02.2025 Kl. 20:00

Arsenal har indgået en aftale om at hente den skotske vidunderdreng Callan Hamill.

Ungdomsspilleren fra St. Johnstone regnes som et af de største talenter i Skotland, og han har angiveligt afvist tilbud fra Celtic og Rangers for at kunne tilslutte sig The Gunners.

LÆS OGSÅ: Farvel, Christian Eriksen: Manchester United har fundet ideel afløser

Hamill trænede med hos Arsenals ungdomshold ved flere lejligheder i 2024, og nu har klubben hentet ham på en ganske lukrativ aftale.

Ifølge det normalt troværdige medie The Athletic er de to klubber blevet enige om et sekscifret beløb – i britiske pund – for Callan Hamill.

Derudover kan overgangssummen stige, såfremt flere bonusser opfyldes hen ad vejen.

15-årige Hamill må ikke foretage skiftet til England, før han fylder 16 år. Derfor skifter han først til Arsenal den 1. juli i år.

Den skotske vidunderdreng kan spille i forsvaret og på midtbanen, og han kan vise sig at blive en værdifuld forstærkning til klubbens akademi, efter at Mikel Arteta har måttet se to af klubbens helt store talenter forlade den til fordel for Manchester United.

Den danske målmaskine Chido Obi blev hentet af United i oktober sidste år, efter at han havde slået adskillige rekorder på The Gunners’ ungdomshold.

Den 17-årige angriber var angiveligt bekymret over den manglende udsigt til førsteholdsfobold hos Arsenal, og han har allerede fået debut på De Røde Djævles førstehold.

United hentede desuden 18-årige Ayden Heaven sent i vinterens transfervindue, hvor midtstopperen skrev under på en fire og et halvt år lang aftale på Old Trafford.

Selvom flere spillere har forladt klubbens akademi, har der også været succes for flere af spillerne af egen avl, hvor Myles Lewis-Skelly og Ethan Nwaneri kan fremhæves.

Seneste nyt

Annonce
Annonce